Satılmış veya satılmak üzere olan bir mal bir adresten başka bir adrese taşındığında düzenlenen ve üzerinde malın cinsi, miktarı ve kime ait olduğu bilgisi yer alan belgeler sevk irsaliyesi olarak adlandırılmaktadır.

Sevk irsaliyesi, her türlü malın transferi sırasında (bu transfer firmanın kendi depoları ve şubeleri arasında dahi olsa) bulundurulması zorunlu bir belgedir. Kurumsal kimliğin önemli göstergeleri arasında sayılan sevk irsaliyeleri pratik kullanımın yanı sıra tıpkı faturalarda olduğu gibi firmayı en iyi ve kaliteli şekilde temsil edebilmesi için kreatif bir tasarıma ve hatasız bir baskıya sahip olmalıdır.

Kusursuz bir tasarımla baskıya hazırlanan sevk irsaliyeleri elde kesilecek ise ise 55 – 60 gr. arası otokopi kağıtlara, bilgisayarda kesilecek ise 80 gr. 1. hamur veya otokopi kağıtlara müşterinin ihtiyacına göre en az 1 asıl 2 suret veya farklı sayıda suretlerde basılır. Baskı aşamasından sonra numaralandırma işlemine tabi tutulur. Numaralandırmanın ardından kurumun sevk irsaliyesini kesim tercihine uygun olarak cilt, blok veya printerdan çıktı almaya uygun olacak şekilde paketlenir ve itinayla teslim edilir. Basılan sevk irsaliyesinin bilgi formu teslim tarihinden sonraki 15 gün içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na online olarak tarafımızca bildirilmektedir.

Sevk İrsaliyesi basımı için gerekli şartlar nelerdir?

Sevk irsaliyesi bastırabilmek için vergi mükellefi olma şartı aranmaktadır. Sevk irsaliyesi mutlaka Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yetki verdiği matbaalar tarafından basılmalıdır. Özen Matbaası sevk irsaliyesi ve diğer tüm resmi evrakların basımına olanak tanıyan “Anlaşmalı Matbaa” levhasına sahiptir.

Baskı öncesi istenen evraklar şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Yetkilinin),
  • Vergi Levhası fotokopisi (Yeni kuruluşlarda ise Yoklama Fişi),
  • Son aya ait Tahakkuk Fişi,
  • İmza Sirküleri.

Fiyatlandırma nasıl yapılmaktadır?

Fiyat verebilmek için ihtiyaç duyulan bilgiler şu şekildedir:

1- Kağıt türü (Sevk irsaliyesinin kesim şekline göre belirlenir.)

2- Baskı rengi sayısı

3- Suret – Nüsha sayısı

4- Baskı adedi

5- Kağıt ebadı

Sevk irsaliyesi basım fiyatları istenilen özelliklere ve miktara göre değişeceği için bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?